Gå videre til innhold

Pressemelding -

Nordmenn har kjøkkendilla

I fjor satte vi igjen ny rekord i kjøkkenoppussing. Hele 4,5 milliarder kroner brukte nordmenn på å fornye kjøkkenet, viser ferske tall fra Prognosesenteret.

Kjøkkensalget måles i antall solgte kjøkkenskap. I fjor ble det ifølge Prognosesenteret solgt 1,25 millioner kjøkkenskap, noe som tilsvarer nærmere 114.000 nye kjøkken. I tillegg kommer hvitevarer og kostnader til håndverkere og materialer.

– En av grunnene til at så mange fornyer kjøkkenet, er alle de nye løsningene som har kommet de siste årene. Et kjøkken bygget for ti år siden kan virke umoderne i dag, sier Bjørn Erik Øye i Prognosesenteret.

Hos Elkjøp merker man at interessen for kjøkken og matlaging har økt. Elektrokjeden begynte med kjøkken i det små for noen år siden, og det er først nå det satses stort i 100 butikker over hele landet.

– I 2013 solgte vi dobbelt så mange kjøkken som året før, og veksten ser ikke ut til å stanse. Fortsatt utgjør kjøkken en beskjeden del av omsetningen vår med 100 millioner kroner i fjor, men dette vil endre seg mye i årene fremover, sier salgsdirektør Fredrik Tønnesen i Elkjøp.

Ansetter flere

For å dekke etterspørselen ansetter Elkjøp nå 40 nye medarbeidere til sine kjøkkenavdelinger.

– Vi anslår at kjøkkensalget hos oss vil doble seg også i år, derfor må vi ha flere folk i butikkene som kan levere varene. De nye medarbeiderne skal kurses i kjøkkentegning og kjøkkenbygging. Det er positivt i en tid da andre deler av varehandelen sliter. I fjor gikk nærmere 1.500 butikker konkurs og mange butikkmedarbeidere har mistet jobbene sine, sier han.

Med sin kjøkkensatsning tar Elkjøp opp kampen med Ikea, som selger rundt halvparten av alle kjøkken i Norge. Det er særlig Elkjøpbutikkene i distriktene, langt unna Ikea, som merker vekst i kjøkkensalget..

– Vi satser på å ta markedsandeler fra Ikea og andre konkurrenter. Ikke bare fordi vi har mange butikker over hele landet, men fordi vi leverer alt av teknologi sammen med kjøkkenet. Hos oss kan du velge hvitevarer fra hele Elkjøps sortiment. For folks lommebøker er det en fordel, sier Fredrik Tønnesen.

Emner

Kategorier


Elkjøp er et av Nordens største handelsforetak innen forbrukerelektronikk og elektriske husholdningsapparater, og omsatte for NOK 26,2 milliarder i regnskapsåret 2012/13. Driftsresultatet var NOK 1.100 millioner.

Konsernet har etablert detaljistvirksomhet i Norge, Sverige, Danmark, Finland, Island og på Færøyene, med hovedforankring rundt stormarkedskonseptet.

Alle de 285 varehusene i Norden får i hovedsak sin vareforsyning fra egen distribusjonsvirksomhet, med sentrallager i Jönköping på 100.000 kvadratmeter.

Ca 9.200 ansatte er sysselsatt i Elkjøp-konsernet, som er eid av britiske Dixons Retail - en av Europas største forhandlere innen forbrukerelektronikk.


Kontakter

Madeleine Schøyen Bergly

Madeleine Schøyen Bergly

Pressekontakt Kommunikasjonssjef
Anders Ringen

Anders Ringen

Pressekontakt Kommunikasjonsrådgiver

Relatert innhold

Vi gir tilgang til den fantastiske verden av teknologi

Elkjøp Nordic er et av Nordens største handelsforetak innen forbrukerelektronikk og elektriske husholdningsapparater, og omsatte varer og tjenester for 49,8 milliarder kroner i regnskapsåret 2020/2021.

Konsernet har detaljistvirksomhet i Norge, Sverige, Danmark, Finland, Island og på Færøyene.

Elkjøp Norge hadde en omsetning på omsetning på 15,15 milliarder kroner i regnskapsåret 2020/2021.

I Norge består Elkjøp av 153 butikker, hvor 37 av disse er Elkjøp Phonehouse. I tillegg har kjeden også to butikker på Gardermoen.

Elkjøp ble dannet i 1962, opprinnelig som et samarbeid mellom 33 frivillige handlere. Da - som nå - ligger mye av suksessen i en sterk bedriftskultur. I dag jobber det over 3000 medarbeidere i Norge mot et felles mål: Å gi våre kunder god verdi for pengene sine, samt en enkel og hyggelig handel.

Elkjøp-konsernet er eid av britiske Currys - en av Europas største forhandlere innen forbrukerelektronikk.

Elkjøp Norge
Nydalsveien 12b
0484 Oslo
Norway